Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Eksperymenty "Światłem pisane"

Data publikacji: 2019-06-26, Data modyfikacji: 2019-06-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w dniach 22 – 25 czerwca przeprowadziła drugi z trzech cyklów warsztatów fotograficznych w ramach projektu „Światłem pisane”. Nie bez znaczenia ma miejsce warsztatów, na który  wybrano Żydowski Dom Przedpogrzebowy przy Starym Cmentarzu w Słupsku prowadzony przez Stowarzyszenie Dom na Rozstaju Kultur i Religii. To miejsce zabytkowe, nasycone historią, znaczące dla regionu słupskiego, jednak obecnie niedostępne dla zwiedzających – stąd też jest trochę zapomniane. W symboliczny sposób warsztaty, które się tam odbyły miały uchronić od zapomnienia. Tym razem głównym tematem warsztatów były eksperymenty fotograficzne oparte na szlachetnych technikach fotografii – obecnie bardzo rzadko wykorzystywane. Uczestnicy działań mieli okazję poznać i uprawiać tzw. fotografię srebrową, którą wykonuje się bez użycia aparatów. Fotografia srebrowa to taka, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, klisze, papiery itp.). Oparta jest na światłoczułych halogenkach srebra. Obrazy powstawały za pomocą różnych źródeł światła i rozmaitych przedmiotów. Warsztaty poprowadziła Elvira Akzigitova z Estoni – artystka wizualna posługująca się głównie fotografią analogową. Zajmuje się też elektrofotografią, tzw. fotografią kirlianowską, pozwalającą na rejestrację pól energetycznych przedmiotów, które widoczne w postaci wyładowań świetlnych, odzwierciedlają ulotność i przemijalność natury. Projekt „Światłem pisane” w ramach których zrealizowano warsztaty odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt z założenia odwołuje się do historii fotografii oraz zabytków regionu słupskiego. Trzeci i ostatni cykl warsztatów projektu odbędzie się na przełomie września i października. Wtedy to pod okiem Vahrama Mkhitaryana znane zabytki staną się nie tylko miejscem działań, ale też narzędziem do wykonania fotografii. Z usteckiej latarni morskiej i słupskiej Baszty Czarownic zostaną wykonane kamery otworkowe. Na jesieni zaplanowana jest także wystawa prac powstałych podczas warsztatów, którymi autorami będą wszyscy uczestnicy.

Pełna treść wiadomości na: slupsk.pl/?p=82075
slupsk.pl, Źródło artykułu: slupsk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola