Belka
Poniedziałek, 23 Maja 2022   imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Słupsk: W dalszym ciągu walczy o utrzymanie swoich granic.

Data publikacji: 2022-03-18, Data modyfikacji: 2022-03-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina Słupsk: W dalszym ciągu walczy o utrzymanie swoich granic.

To wynik podjętej z końcem grudnia ubiegłego roku Uchwały Rady Miasta Słupsk w sprawie zmiany granic administracyjnych poprzez włączenie do obszaru miasta 7 gminnych sołectw.

 

8 marca zakończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie w Powiecie Słupskim. Mieszkańcy Miasta Słupsk swoją opinię mogą wyrazić do 18 marca, natomiast mieszkańcy Gminy Słupsk do 20 marca br.

Powiat słupski przedstawił wyniki konsultacji społecznych. Na pytanie „Czy chcesz zmian granic Słupska naruszającej granice powiatu słupskiego?” mieszkańcy powiatu odpowiedzieli niemal jednogłośnie - nie.  Ponad 17 tysięcy osób zdecydowało wypowiedzieć się w kwestii zmiany granic miasta Słupska. W ramach konsultacji oddano dokładnie 17746 głosów. Za przyłączeniem terenów gminy Słupsk do miasta było 195 mieszkańców powiatu, przeciw było 17038 osób, wstrzymało się 175, a głosów nieważnych było 338.

- Dla samorządu powiatowego zdanie mieszkańców jest niesłychanie istotne, ponieważ będziemy opiniowali w formie uchwały Rady Powiatu Słupskiego tę propozycję miasta. Widząc takie, a nie inne wyniki można się zatem spodziewać jednoznacznego stanowiska z naszej strony – będziemy przeciw rozszerzeniu granic – powiedział Lisowski w wypowiedzi do mediów na konferencji prasowej.

Tymczasem mieszkańcy Gminy Słupsk nadal protestują przeciw zmianie granic. Obecna sytuacja globalna, zepchnęła ten lokalny temat na dalszy plan, co jest oczywiste, a mieszkańcy włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy.

Propozycja pani wójt Barbary Dykier, aby spór odłożyć i zająć się sprawami związanymi z wojną na Ukrainie, nie została przychylnie przyjęta przez władze miasta. W takiej sytuacji mieszkańcom Gminy Słupsk nie pozostało nic innego jak nadal działać i robić wszystko aby Gmina Słupsk pozostała w swoim obecnych granicach. Mieszkańcy gminnego samorządu dobrze wiedzą co mogą stracić, jeśli Rada Ministrów podejmie pozytywną decyzję w sprawie zmiany granic.

Jeśli dojdzie do tego dojdzie,  1 stycznia 2023 w innej rzeczywistości znajdą się  mieszkańcy gminy, mieszkańcy miasta jak również mieszkańcy powiatu słupskiego. Nie będzie to – jak podkreślają władze Słupska -  tylko zmiana administratora.

Skutki dla Mieszkańców Gminy Słupsk

Oprócz skutków finansowych, które bezpośrednio odbiją się na budżecie Gminy Słupsk, pozostają również skutki społeczne, które dotyczyć będą mieszkańców gminnego samorządu.
Co dla mieszkańców przejętych sołectw oznaczałby taki scenariusz?

Dzieci, młodzież i seniorzy

Choćby to,  że od 1 stycznia dzieci uczęszczające – teraz do miejskich szkół (bo takimi stałyby się szkoły w Bierkowie, Simianicach czy Włynkówku), pozbawione zostaną posiłku – obiadu za kwotę 20 zł. miesięcznie. Koszt jaki będą musieli ponosić ich rodzice to kwota ponad 200 złotych miesięcznie. Obiad w szkole to jeden z programów społecznych Gminy Słupsk, który wspiera wszystkie rodziny z gminy Słupsk. Często zdarza się, że takie wsparcie to  jedyny, ciepły posiłek dla dzieci z biedniejszych rodzin.

Uczniowie tych szkół  pozbawieni zostaną również możliwości uczestniczenia w zajęciach na basenie czy lodowisku w ramach lekcji w – f, przez 8 lat szkoły.

Taka sama rzeczywistość nie będzie również dostępna dla seniorów i Dużych Rodzin z gminy, którzy zostając mieszkańcami miasta zostaną pozbawieni Karty Seniora Gminy Słupsk czy Karty Dużej Rodziny Gminy Słupsk, w ramach których korzystają z całego pakietu bezpłatnych usług oferowanych przez Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk.

Z argumentów wytaczanych przez miasto wynika, że największym obciążeniem dla miejskiego budżetu są zadania które realizuje ono z uwagi na swój status miasta powiatowego. Chodzi tu mianowicie o drogi, szkoły ponadpodstawowe. Są to zadania, które wynikają z przepisów ustawy, a z infrastruktury drogowej czy szkół średnich korzystają mieszkańcy całego powiatu słupskiego, a nie tylko Gminy Słupsk.

Podobnie jest z dostępnymi we władaniu samorządu terenami pod rozwój. Analizując miejskie i gminne plany zagospodarowania można stwierdzić, że w granicach Miasta est ponad 200 ha takich terenów, natomiast w sołectwach które miasto planuje do przejęcia tylko nieco ponad 24 ha.

Gmina Słupsk w swoich działaniach stara się wykazać, że pozostawienie jej w obecnym kształcie będzie najlepszą decyzją dla całego regionu.  Aby zapoznać mieszkańców regionu słupskiego z kosztami, które może ponieść za sobą poszerzenie Miasta, gminny samorząd stworzył stronę slupskiefakty pl, na której prezentowane są  potencjalne koszty jakie poniesie cały region.

Gmina Słupsk to bardzo dobrze prosperujący samorząd, często lider i lokomotywa wielu projektów realizowanych wspólnie przez samorządy powiatu.

To ważny punkt na mapie militarnej świata, z uwagi na obecność na obszarze gminy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w miejscowości Redzikowo. To ważny argument szczególnie w obecnej sytuacji globalnej. To samorząd stabilny i otwarty na współpracę, szczególnie z Miastem Słupsk.

, Źródło artykułu: UG Słupsk
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola