Belka
Środa, 20 Lutego 2019   imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rozstrzygnięto konkurs na projekt Starego Rynku

Data publikacji: 2018-10-03, Data modyfikacji: 2018-10-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu zagospodarowania Starego Rynku w Słupsku. Zwyciężyła koncepcja inicjatywy projektowej sp z o. o., architektów Piotra Straszaka i Mikołaja Zdanowskiego z Warszawy. Konkurs podzielony został na dwa etapy. Zadaniem uczestników w pierwszej części było przygotowanie koncepcji zagospodarowania całego kwartału wokół Starego Rynku wraz z ulicami: Grodzką, Piekiełko, Zamenhofa. Z 34 zgłoszonych prac sędziowie wybrali sześć koncepcji. W II etapie projektanci mięli opracować koncepcję zagospodarowania samej płyty głównej Starego Rynku, która w myśl założeń powinna spełniać zarówno funkcje rekreacyjne jak i kulturalne. I nagrodę, w wysokości 35.000 zł oraz zaproszenie do negocjacji warunków realizacji zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki, zdobył projekt sygnowany nr 5, którego autorami są Piotr Staszak i Mikołaj Zdanowski z inicjatywy projektowej sp. z o. o. w Warszawie.   Sędziowie uznali, że największym atutem tej pracy jest „wprowadzenie tradycyjnego myślenia o placu miejskim,  jako  historycznej  przestrzeni,  uzupełnionej  o  funkcje spełniające  aktualne  potrzeby mieszkańców”. Projektanci utrzymali historyczny układ posadzki i uzupełnili go o współczesne elementy małej architektury w postaci fontanny, zadaszeń oraz oświetlenia posadzkowego. Komisja konkursowa doceniła również wyczerpujący i rzetelny opis koncepcji, który był wynikiem wnikliwej analizy powiązań urbanistycznych przeprowadzonej przez projektantów. Jednocześnie w zaleceniach sędziowie zaproponowali wprowadzenie jako kontynuację, północnego szpaleru drzew ulicy Nowobramskiej, dyskretnych ledwo zaznaczonych elementów zieleni, powiązanych z ławkami oraz zmianę miejsca przystanku w kierunku ul. Kowalskiej, lokalizując go przy krawędzi płyty placu Starego Rynku. Ponadto zalecili analizę systemu oświetlenia i przemyślenie polityki kształtowania zieleni biorąc pod uwagę wieloletnią eksploatacje. Drugą nagrodę otrzymała praca sygnowana numerem 4. Jej autorzy w odmienny sposób potraktowali zagospodarowanie placu. Wykorzystując mobilne elementy małej architektury, wypełnionej zielenią stworzyli kameralne wnętrze, nadając miejscu intymny charakter. Jednak w ocenie sędziów, „takie ujęcie tematu budzi wątpliwości w przypadku kreacji jako głównego placu Starego Miasta”. Pełna lista nagrodzonych projektów wraz z uzasadnieniem znajduje się TUTAJ.     

Pełna treść wiadomości na: slupsk.pl/?p=73019
slupsk.pl, Źródło artykułu: slupsk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola