Belka
Środa, 20 Lutego 2019   imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

IV MIĘDZYSZKOLNY KASZUBSKI PRZEGLĄD DOKONAŃ SZKÓŁ POD TYTUŁEM "Gòdë

Data publikacji: 2019-01-27, Data modyfikacji: 2019-01-30
A A AWydrukDrukuj  
 
25 stycznia 2019 roku w szkole imienia Jana Brzechwy w Damnie odbył się  IV Międzyszkolny  Kaszubski Przegląd Dokonań Szkół pod tytułem „Gòdë w krôjnieGrifa i Dãbù”(Boże Narodzenie w krainie Gryfa i Dębu) pod patronatem Starosty Powiatu Słupskiego, Pana Pawła Lisowskiego. W tym roku swoją obecnością zaszczyciło nas wielu zacnych gości, których gorąco witała pani dyrektor naszej szkoły – Joanna Rusak. Tego dnia do szkoły w Damnie  przybyli między innymi: Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Powiatu Słupskiego – Pan Zbigniew Babiarz-Zych, Przewodniczący Rady Gminy Damnica-Pan Kazimierz Kozina, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Damnica-pan Zbigniew Kaźmierski, Radny naszej  gminy-Pan Wojciech Wilkowski, Sekretarz gminy- Pani Marta Bursztynowicz, Dyrektor Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy-Pan Grzegorz Gurłacz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Damnicy-Pani Bożena Kozłowska, Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy- Pan Andrzej Łosiak, Dyrektorzy szkół w Gminie Damnica: Pani Maria Czerska i Pan Robert Nowak, a także Proboszcz Parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Damnie–ksiądz Zdzisław Wirkus.     W przeglądzie wzięło udział 118 uczestników ze szkół podstawowych w: Damnicy, Zagórzycy, Głobinie, Stowięcinie, Główczycach, Pobłociu i Damnie. Poziom artystyczny  występów był  wysoki. Uczniowie zaprezentowali  piękne kaszubskie kolędy, montażesłowno-muzyczne i widowiska związane ze zwyczajami  Bożego Narodzenia na Kaszubach. Podczas całego spotkania było barwnie, radośnie, a nawet  tanecznie, gdy na scenie pojawili się: gwiazdor, baran, bocian, śmierć, kominiarz, diabeł, koń, baba z dziadem,smarowali  sadzą i porywali zebranych do tańca. Wielkie gratulacje i podziękowania za doskonałe przygotowanie uczniów do występów należą się nauczycielom: Paniom: Małgorzacie  Kozłowicz, Aleksandrze  Bodnar, Barbarze Szul, Wiesławie Wódź, Weronice  Michalik, Magdalenie Czarnowskiej- Mikulak, Renacie Lemik, Małgorzacie Leśniańskiej i Panom: Jarosławowi Danilukowi oraz  Bartoszowi Wiśniewskiemu. Po poczęstunku i krótkiej przerwie uczestnicy mogli na żywo  usłyszeć współczesny kaszubski  zespół Fucus, który zachęcał do wspólnego śpiewu kolęd zarówno w języku polskim jak i kaszubskim. Publiczność żywo reagowała na kolędy napisane lata temu jak i te zupełnie  nowe. Tradycyjnie spotkaniu towarzyszył Damniś (maskotka naszej gminy), który na koniec imprezy  wcielił się w rolę Gwiazdora, rozdawał prezenty i chętnie pozował do zdjęć na pamiątkę wydarzenia.      Tegoroczne  spotkanie pod tytułem „Gòdë w krôjnieGrifa i Dãbù” przeszło  zatem do historii nauki języka kaszubskiego w powiecie słupskim i spełniło główny swój cel jakim było przyniesienie dobrej nowiny  oraz nadziei  na odrodzenie się wiosny, przyrody, życia i nas samych.

Pełna treść wiadomości na: damnica.pl/?p=17803
damnica.pl, Źródło artykułu: damnica.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola