Belka
Środa, 20 Lutego 2019   imieniny: Leon, Ludmiła, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Data publikacji: 2018-09-26, Data modyfikacji: 2018-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
W 79. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego zapraszamy mieszkańców Słupska i gości do uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających to wydarzenie, które odbędą się 27 września (czwartek) br.O 15.30 w Kościele Mariackim odbędzie się uroczysta Msza Święta;  liturgię poprowadzi ks. dziekan Zbigniew Krawczyk. Druga część uroczystości będzie miała miejsce już pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, przy ul. Nowobramskiej w Słupsku. Planowane są przemówienia okolicznościowe, złożenie kwiatów pod pomnikiem, odegranie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hymnu Polskiego Państwa Podziemnego. Polskie Państwo Podziemne było niezwykłą i niepowtarzalną tajną strukturą, która nie miała odpowiednika w innych krajach okupowanej Europy. Jego powstanie wynikało z patriotycznych postaw oraz pełnego zaangażowania w sprawy Polski dziesiątek tysięcy Polek i Polaków, często z narażeniem życia swojego i swoich rodzin.Ich poświęcenie, wspaniałe zdolności organizacyjne i świadomość celu (jakim była walka z najeźdźcami podczas II wojny światowej), a co za tym idzie potrzeba jedności ze współobywatelami – bez względu na poglądy, pochodzenie społeczne czy wizję budowy kraju – doprowadziły do zbudowania tak sprawnie funkcjonującej organizacji jaką było Polskie Państwo Podziemne. Pamiętajmy o naszej wspólnej historii i osobach, które ją tworzyły.      

Pełna treść wiadomości na: slupsk.pl/?p=72723
slupsk.pl, Źródło artykułu: slupsk.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola