Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Słupsk - Super Samorząd 2013

Data publikacji: 2014-03-04, Data modyfikacji: 2014-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 

W Pałacu Prezydenckim z udziałem Olgierda Dziekońskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i prof. Jerzego Stępnia (byłego przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego) wręczono wyróżnienia, nominacje i nagrody Super Samorząd 2013 przyznane w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór. Organizatorem akcji jest Fundacja Batorego. Honorowy patronat nad nagrodą objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

W ubiegły piątek, 28 lutego 2014 roku Robert Chomicki, prezes Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE ze Słupska wraz z Małgorzatą Łosiewicz, wiceprezesem Stowarzyszenia oraz Maciejem Kobylińskim, Prezydentem Miasta Słupska i Rafałem Jeką, pełnomocnikiem prezydenta Słupska ds. organizacji pozarządowych uczestniczyli w uroczystej Gali rozdania wyróżnień, nominacji i nagród Super Samorząd 2013.

Słupska delegacja odebrała z rąk prof. Jerzego Stępnia nominację do nagrody za działania na rzecz rewitalizacji Parku Powstańców Warszawskich na Podgrodziu.

W słupskiej dzielnicy Podgrodzie był zaniedbany park – Park Powstańców Warszawskich. Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje wraz z mieszkańcami oraz przedstawicielami innych organizacji miejscowych i instytucji zawiązali grupę inicjatywną – koalicję 9 podmiotów mających siedzibę w dzielnicy. Złożyli wniosek na realizację tzw. inicjatywy lokalnej¹, a konkretnie rewitalizację parku. Aby do współpracy zachęcić mieszkańców okolicy, w Parku zorganizowali 12 plenerowych imprez. Na każdym etapie swojej pracy spotykali się, a swoje postępy konsultowali z urzędnikami. Choć ostatecznie ich wniosek o inicjatywę lokalną nie został przyjęty, nie poddali się. Pomysły Stowarzyszenia i mieszkańców uda się zrealizować dzięki środkom z pierwszego Budżetu Obywatelskiego Miasta Słupska².

Prezydent Komorowski w liście skierowanym do autorów wyróżnionych projektów napisał: "Doceniam zaangażowanie samorządów, które uczestniczą w programie. Pokazują Państwo, że celem samorządności jest nie tylko dobra organizacja, ale także otwartość na potrzeby mieszkańców i spełnianie ich oczekiwań".

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór za wykonanie konkretnego zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców. W tym roku o nagrodę rywalizowało 250 formalnych i nieformalnych grup z całego kraju.

Część dokonywała zmian w przestrzeni, np. rewitalizowała zaniedbane parki, przygotowywała pomysły zagospodarowania polnych dróg część działała na rzecz lepszej komunikacji z lokalną władzą i np. we współpracy z urzędem przygotowywała mobilne aplikacje na smartfony, dzięki którym w każdej chwili można skontaktować się z radnym, jeszcze inni wprowadzali budżety obywatelskie w swoich gminach. Dzięki ich działaniom mieszkańcy mogli wziąć losy gmin w swoje ręce.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której przyznawana jest nagroda Super Samorząd, to realizowany od 12 lat ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego. W 2013 roku jej partnerami były: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

 

Foto: profil akcji Masz Głos, Masz Wybór

 

1. Inicjatywa lokalna jest narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy Słupska we współpracy z władzami samorządowymi mogą podjąć działania na rzecz realizacji zadań publicznych. Miasto może pomóc w realizacji takiego zadania w następujący sposób:

  • kupić i przekazać środki rzeczowe, np. farby i pędzle dla osób chcących odnowić klatkę schodową lub narzędzia i elementy placu zabaw dla osób, które chciałby go zbudować,

  • wesprzeć organizacyjnie, merytorycznie, pomóc w kompletowaniu dokumentacji, wypożyczyć narzędzia niezbędne do przeprowadzenia inicjatywy,

  • a także wesprzeć inicjatorów dzięki udzieleniu konsultacji merytorycznej podejmowanych działań, np. instruktaż przy wykonywaniu prac, wsparcie specjalistów.

2. Informacje o Budżecie Obywatelski : http://www.slupsk.pl/aktualnosci/wydarzenia/13340.html

UM Słupsk, Źródło artykułu: www.slupsk.pl, Autor zdjęć: UM Słupsk
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola