Belka
Czwartek, 28 Marca 2024   imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Badania densytometryczne

Data publikacji: 2013-10-24, Data modyfikacji: 2013-10-28
A A AWydrukDrukuj  
 

W ramach Tygodnia profilaktyki osteoporozy organizowanego w dniach od 21 do 26 października przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, będzie można wykonać badania densytometryczne – podstawowe badanie w diagnostyce osteoporozy.

„Nie daj się złamać!” to akcja, której celem jest budowanie świadomości o zagrożeniach jakie niesie za sobą brak zainteresowania stanem naszego układu kostnego.

Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną polegającą na postępującym ubytku masy kostnej i zwiększonej łamliwości kości. Choroba ta wbrew obiegowym opiniom dotyczy nie tylko kobiet po 50 roku życia, ale także mężczyzn oraz młodych ludzi. Początkowo przebiega na ogół bezobjawowo. W późniejszym okresie choroby najbardziej dramatycznymi objawami osteoporozy są złamania kości, w tym niebezpieczne złamania szyjki kości udowej (biodro). Złamaniu ulegają często kręgi oraz kości przedramienia w okolicy nadgarstka. Do złamań dochodzi bez urazu lub przy małych urazach, które dla zdrowej kości nie stanowią żadnego zagrożenia.

Badanie densytometryczne polega na ocenie gęstości mineralnej kości (BMD). Poza postawieniem rozpoznania choroby badanie to umożliwia ocenę ryzyka wystąpienia złamania osteoporotycznego u chorego, jak też pozwala zorientować się lekarzowi czy pacjent wymaga leczenia oraz jaki sposób postępowania będzie dla niego najwłaściwszy. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego. Podczas badania pacjent leży lub siedzi w zależności od tego jaką część ciała poddaje się badaniu. Densytometria jest badaniem bezpiecznym. Otrzymana w jej trakcie dawka promieniowania jest ok. 30 razy mniejsza niż dawka pochłaniana podczas tradycyjnego zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej. Profilaktyczne badanie w kierunku diagnostyki osteoporozy zalecane jest po 40 roku życia.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Pracowni Densytometrycznej funkcjonującej w Przychodni Rejonowej przy ul. Tuwima 37 na II piętrze pok. 301. Rejestracja osobista lub telefoniczna: 59 847-45-42 w dni powszednie, godz. 7.30 - 15.00, a także w sobotę 26 października, godzinach od 9.00 do 14.00

Badanie jest bezpłatne w przypadku otrzymania skierowania od lekarza z poradni specjalistycznych (np. Poradnia Ortopedyczna i Reumatologiczna) które, podpisały z SPMZOZ stosowną umowę. Densytometrię można także wykonać odpłatnie (bez skierowania). W czasie trwania Tygodnia profilaktyki osteoporozy proponujemy naszym pacjentom badanie standardowe (odcinek lędźwiowy kręgosłupa i szyjka kości udowej) w obniżonej cenie.

 

UM Słupsk, Źródło artykułu: www.slupsk.pl, Autor zdjęć: UM Słupsk
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola