Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Młodzież na tropach historii - podsumowanie

Data publikacji: 2013-10-21, Data modyfikacji: 2013-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Danuta Sroka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku serdecznie zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu: "Młodzież na tropach historii. Realizacja filmu Pomorscy osadnicy". Spotkanie odbędzie się 24 października (czwartek) 2013 r. o godz. 17:00 w czytelni głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

„Młodzież na tropach historii. Realizacja filmu Pomorscy osadnicy” to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży w wieku od 15 lat. Przedsięwzięcie objęło m.in. warsztaty z zakresu dokumentowania historii, dziennikarstwa i technik multimedialnych.

Do udziału w projekcie zaproszono pięcioosobową grupę młodzieży ze Słupska i regionu. Ich zadaniem było nagranie filmu dokumentalnego pt. „Pomorscy osadnicy”. Film ten opowiada historię ludzi, którzy przeżyli drugą wojnę światową i po 1945 roku postanowili osiedlić się na terenie Pomorza Środkowego.

Wśród bohaterów filmu znalazła się osoba, która przeżyła katastrofę morską, obozy pracy czy, jako służba medyczna, udzielała pomocy rannym żołnierzom. Opowiedziane historie były interesujące i poruszające.

Istotne jest także to, że projekt przygotowywany został przez młodzież dla młodzieży. We wrześniu i październiku 2013 roku odbył się cykl żywych lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych na terenie Słupska i powiatu słupskiego.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz przy pomocy finansowej Miasta Słupsk.

 

Opis filmów:

POMORSCY OSADNICY

Historia Ziemi Słupskiej po 1945 r. nierozerwalnie związana jest z losami ludzi – osadników przybyłych na tzw. Ziemie Odzyskane, w wyniku przymusowych przesiedleń bądź z własnej woli. Losy osadników pomorskich, choć opisane do tej pory m.in. w pamiętnikach, pracach i artykułach naukowych nie doczekały się upamiętnienia w formie filmu skierowanego do młodzieży. Film „Pomorscy osadnicy” podejmuje próbę dotarcia do młodego pokolenia w niekonwencjonalny, niecodzienny sposób.

O swych losach opowiadają: Helena Klinger, Henryka Jurałowicz-Kurzydło, Julian Wyraz, Jerzy Mojsiuk i Jerzy Redmerski.

MŁODZI NA TROPACH HISTORII

Film „Młodzi na tropach historii” jest reportażem o kulisach powstawania filmu „Pomorscy osadnicy”. Młodzieżowa grupa filmowców odkrywa nieznane dotąd karty historii, zmaga się z przeszłością bohaterów filmu. Jak odkryć w sobie pasję do odkrywania przeszłości? Jak przekonać młodzież, że poznając historię tworzymy własną tożsamość narodową i kulturową? Na te i inne pytania odpowiada metafilm.

Film przygotowali: Paula Kolman, Piotr Laskowski, Michał Sawicki, Dominika Kamykowska i Przemysław Zalewski pod kierunkiem artystycznym Bogusława Matuszkiewicza.


Wstęp wolny

UM Słupsk, Źródło artykułu: www.slupsk.pl, Autor zdjęć: UM Słupsk
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
słupski

Powiat słupski – powiat znajduje się na północy naszego kraju, w województwie pomorskim. Powstał w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest Słupsk, który sam nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i sam w sobie stanowi powiat. W skład powiatu słupskiego wchodzą gminy: Ustka (gmina miejska), Kępice, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino, Ustka (gmina wiejska).

Region jest idealnym miejscem na letni wypoczynek z uwagi na fakt, że północną granicę stanowi wybrzeże Bałtyku o długości 57 km. Oprócz wylegiwania się na plaży i kąpieli w morzu będziemy mieć okazję do spływów kajakiem i do wędkowania. Występują tu liczne jeziora i rzeki. Gdy zapragniemy odpocząć od wody, wstąpmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Czekają tam na nas piękne krajobrazy, malownicze wzgórza i bogactwo fauny.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola